جدول سودوكو به يكي از اصلي‌ترين سرگرمي‌هاي عمومي مبدل شده است

Posted by ادمین on ۲۹ اردیبهشت in درباره‌سودوکو |

جدول سودوكو به يكي از اصلي‌ترين سرگرمي‌هاي عمومي مبدل شده است

سودوكو از جمله سرگرمي‌هايي است كه اگرچه كمتر از نيم قرن از انتشار اولين نسخه آن مي‌گذرد اما در سال‌هاي گذشته آنچنان مورد استقبال عموم قرار گرفته كه به يكي از اصلي‌ترين سرگرمي‌هاي بسياري از مردم جهان تبديل شده است. نكته جالب اينجاست كه برخلاف تصور عموم، سودوكو احتياج به دانستن رياضيات ندارد و به كمك منطق ساده و حوصله فراوان براحتي مي‌توان آن را حل كرد. تب و تاب سودوكو نه تنها مردم عادي بلكه دانشگاهيان را هم فراگرفته است و به همين علت همزمان با گراميداشت دهه رياضيات، اولين دوره مسابقات 300 متري سودوكو در دانشكده رياضي و علوم كامپيوتر دانشگاه صنعتي اميركبير برگزار شد.

در سال‌هاي گذشته اين جدول كاربرد عمومي خود را براي سرگرمي پيدا كرده و امروزه نيز سودوكو سرگرمي بسياري از مردم جهان شده است، كتاب‌هاي مجموعه اين جدول‌ها نيز در نشريات كشورهاي مختلف به چاپ مي‌رسد و بسياري از روزنامه‌ها جدول سودوكو را در صفحات سرگرمي خود گنجانده‌اند. ميزان محبوبيت اين بازي رو به گسترش، تا حدي است كه در نمايشگاه بين‌المللي بازي و سرگرمي آلمان به‌عنوان محبوب‌ترين و پرطرفدارترين بازي شناخته شده است. امروزه نسخه‌هاي نرم‌افزاري اين بازي براي تلفن‌هاي همراه رواج پيدا كرده و حتي مسابقه‌هاي تلويزيوني حل سودوكو در كوتاه‌ترين زمان ممكن به راه افتاده است.

رقيبي جدي براي جدول كلاسيك:

بازي سودوكو را از 3 جنبه مي‌توان طبقه‌بندي كرد؛ يكي از اين جنبه‌ها با ساختار فيزيكي جدول و تعداد خانه‌هاي آن مرتبط است كه حالات متفاوتي را دربرمي‌گيرد. مورد ديگر با اعمال قوانين مختلف در بعضي از جداول گوناگون، البته بدون تغيير در قوانين پايه‌اي و بنيادين اين بازي در ارتباط است. در نهايت جنبه سوم رتبه‌بندي اين بازي به‌درجات ساده، متوسط، دشوار و خيلي دشوار است و بسته به تعداد خانه‌هاي خالي دشوارتر مي‌شود.

نوع متداول سودوكو يك جدول9×9 است كه كل جدول هم به 9 جدول كوچك‌تر 3×3 تقسيم شده ‌است. در اين جدول چند عدد به طور پيش‌فرض قرار داده شده و بايد بقيه اعداد را با رعايت 3 قانون پيدا كرد. قانون اول: در هر سطر جدول، اعداد يك تا 9 بدون تكرار قرار گيرد. قانون دوم: در هر ستون جدول، اعداد يك تا 9 بدون تكرار قرار گيرد. قانون سوم: در هر ناحيه3×3 جدول، اعداد يك تا 9 بدون تكرار قرار گيرد.

البته براي جذاب‌تر شدن جداول سودوكو، انواع جديدي از اين بازي نيز طراحي شده است، به طور مثال در يك جدول9×9 به جاي 9 جدول كوچك‌تر3×3 ، 9بخش با اشكال مختلف وجود داشته باشد، البته در هر بخش دقيقا 9 خانه قرار دارد و قانون سوم سودوكو بايد در هر يك از اين بخش‌ها رعايت شود. بعضي از جدول‌هاي سودوكو ابعاد بزرگتر دارند، مثلا در جدول‌هاي25×25 بايد از اعداد يك تا 25 را با همان3 قانون اصلي در خانه‌هاي جدول قرار داد. بعضي از جدول‌هاي سودوكو حتي شكل مربعي ندارند.

سودوكو فقط احتياج به منطق ساده و حوصله فراوان دارد.به همين دليل مي‌تواند رقيب جدي جداول كلاسيك باشد. علاوه بر اين تحقيقات دقيق نشان داده است، بازي سودوكو مي‌تواند در درازمدت سبب افزايش حضور‌ ذهن و قدرت محاسباتي افراد شود.

تكنيك‌هايي نيز براي حل جدول وجود دارد، اما با حل چند جدول سودوكو خودتان تكنيك‌هايي براي حل آن پيدا مي‌كنيد، از همين امروز شروع كنيد.

ركوردشكني در حل جدول سودوكو:

ركوردشكني در حل جدول سودوكومسابقه 300 متري سودوكو به مناسبت دهه رياضيات در دانشگاه صنعتي اميركبير برگزار شد، در برگزاري اين مسابقه تعداد زيادي از دانشجويان دانشكده رياضي و علوم‌كامپيوتر همكاري داشتند. دكتر سيد منصور واعظ‌پور دبير مسابقه سودوكو پيش از برگزاري اين مسابقه ايجاد فضاي شادي و نشاط در دانشگاه را از اصلي‌ترين اهداف آن ذكر كرد و افزود: اين مسابقه براي اولين بار در سطح جهان با اين وسعت و بزرگي برگزار شد. اين مسابقه از در اصلي دانشگاه شروع و تا مقابل دانشكده رياضي و علوم كامپيوتر ادامه داشت. البته از موسسه گينس نيز دعوت شد تا نسبت به ثبت ركورد جهاني اين مسابقه اقدام شود كه به دليل پاره‌اي از مشكلات اين اقدام صورت نگرفت.

بهاره بني‌اسدي يكي از مجريان اين مسابقه درباره چند و چون آن گفت: اين مسابقه از 600 جدول سودوكوي متوالي كه همه جدول‌ها با هم متفاوت بودند، تشكيل شده بود. اين جدول‌ها داراي درجه سختي متفاوتي بودند كه براي تشخيص بهتر، از رنگ‌هاي متفاوتي براي نشان‌دادن درجه سختي جدول استفاده شد. به اين صورت كه جدول‌هاي با درجه آسان به رنگ سبز، جدول‌هاي متوسط به رنگ آبي، جدول‌هاي سخت به رنگ قرمز و جدول‌هاي خيلي‌سخت قهوه‌اي بودند.

به گفته وي، جدول‌ها به‌گونه‌اي مرتب شده بودند كه در هر 5 متر، چهار جدول ساده، سه جدول متوسط، دو جدول سخت و يك جدول خيلي‌سخت قرار داشت، به اين‌ترتيب در تمام 300 متر انواع مختلف جدول‌ها با پراكندگي يكسان درنظر گرفته شده بود. براي داوري دقيق و راهنمايي شركت‌كنندگان، 60‌نفر از دانشجويان اين دانشكده داوري مسابقات را به عهده گرفتند، به اين‌ترتيب كه به هر نفر مسووليت 10 جدول سودوكو داده شد و براي رفع مشكلات احتمالي داورها، 6 نفر سر داور نيز در طول مسابقه حضور داشتند.

بني‌اسدي افزود: قبل از شروع مسابقه شماره جداول مربوط به هر داور مشخص و بسته‌هايي به اين دوستان تحويل داده شد كه شامل جدولي براي ثبت اطلاعات شركت‌كنندگان، ماژيك مخصوص داور، ماژيك‌هاي شركت‌كنندگان، آيين‌نامه وظايف داورها، آيين‌نامه مسابقات و… بود. داورها و سرداورها علاوه بر كارت شناسايي، كاورهاي رنگي مخصوصي داشتند تا شركت‌كنندگان براحتي داور مربوط به هر جدول را بيابند.

وي افزود: در ابتداي مسابقه، خانه‌هاي تمامي جدول‌ها با كاغذ پوشيده شده بود، شركت‌كنندگان هنگام شروع حل جدول، آيين‌نامه مسابقه را همراه ماژيك، از داور مربوط مي‌گرفتند و داور، نام شركت‌كننده و زمان شروع حل را در فهرست شركت‌كنندگان و همچنين در مكاني كه در كنار جدول طراحي شده بود، با ماژيك مخصوص داور مي‌نوشت، سپس پوشش روي جدول برداشته مي‌شد و شركت‌كننده شروع به حل جدول مي‌كرد. در پايان حل جدول، داور زمان پايان را نيز ثبت مي‌كرد. قوانين مسابقه به اين صورت بود كه هر شركت‌كننده، مي‌توانست به تعداد دلخواه جدول سخت و جدول خيلي سخت حل كند، اما هر نفر اجازه حل فقط يك جدول آسان و يك جدول متوسط را داشت.

بني اسدي درباره شيوه امتيازدهي مسابقه گفت:امتيازبندي جدول‌ها به اين‌صورت بود كه جدول آسان 25 امتياز، متوسط 50 امتياز، سخت 75 امتياز و جداول خيلي سخت 100 امتياز داشتند، البته امتياز هر جدول علاوه بر درجه سختي به مدت زمان حل نيز وابسته بود.

ماراتن مسابقات علمي در دهه رياضيات:

به گفته بني‌اسدي، يكي از نكاتي كه در اين مسابقه حايز اهميت بود، متفاوت بودن تمامي 600 جدول سودوكو با يكديگر است. براي تهيه اين جدول‌ها از نرم‌افزاري به نام GNOME SUDOKU استفاده شد، نحوه كار اين نرم‌افزار به‌ اين صورت است كه با اتصال به اينترنت و به‌روز رساني، مرتبا جدول‌هاي جديد را دانلود مي‌كند. براي اين مسابقه با دانلود بيش از 10 هزار جدول سودوكو، 600 جدول مختلف انتخاب شد. مجري بزرگترين مسابقه سودوكو گفت: علاوه بر انتخاب جدول‌ها، بايد تمامي آنها از نظر قالب، رنگ، اندازه، فرمت خروجي و… براي چاپ آماده مي‌شد كه تكراري نبودن آنها باعث زياد شدن حجم كار و صرف وقت و نيروي بيشتري از تيم پر‌تلاش دانشجويان دانشكده ما شد.

بني‌اسدي يادآور شد: خوشبختانه با همكاري خوب و دوستانه ميان افراد تيم اجرايي و مسوولان برگزاري و همچنين پيش‌بيني‌ها و برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده، اين مسابقات به نحو مطلوبي برگزار شد. البته برگزاري چنين مسابقاتي نياز به حمايت‌هاي مالي از سوي دانشگاه داشت كه تمامي هزينه‌هاي برگزاري و تهيه جوايز اين مسابقات از طرف اداره كل امور فرهنگي دانشگاه صنعتي اميركبير و اداره كل انجمن‌هاي علمي و دانشجويي دانشگاه صنعتي اميركبير تامين شد.

او افزود: همان‌طور كه گفته شد، مسابقه سودوكو يكي از مسابقاتي بود كه در دهه رياضيات برگزار شد اما همه ساله در اين دهه‌ برنامه‌هاي مختلفي در دانشگاه برگزار مي‌شود كه هدف از برگزاري اين برنامه‌ها، معرفي دهه رياضيات به تمامي دانشجويان دانشگاه، نشان دادن جذابيت‌هاي رياضيات، تجليل از شخصيت‌هاي برجسته در اين علم و ايجاد فضاي صميميت و همكاري بيشتر ميان دانشجويان دانشكده است.

سودوكو در دانشكده رياضي و علوم كامپيوتر دانشگاه صنعتي اميركبير برگزار شدبني‌اسدي يادآوري كرد: امسال نيز همچون سال‌هاي گذشته هر روز يك مسابقه مرتبط با رياضيات در غرفه‌اي در جلوي ساختمان دانشكده برگزار شد كه دانشجويان تمامي رشته‌هاي دانشگاه در آن شركت كردند. همزمان با برگزاري مسابقه، نمايشگاهي از كتاب‌هاي جناب‌ آقاي دكتر پرويز شهرياري نيز برپا شد، همچنين در اين دهه اولين شماره مجله انجمن علمي دانشكده رياضي و علوم‌كامپيوتر با نام مبنا به چاپ رسيد كه باعث خوشحالي بسياري از دانشجويان و استادان گرامي شد.

در پايان دهه نيز به رسم هر سال جشن رياضيات برگزار شد، در اين جشن علاوه بر تقدير از دانشجويان برتر دانشكده و استادان برجسته اين علم، با اجراي برنامه‌هاي مختلف صميميت بيشتري ميان دانشجويان و استادان دانشكده برقرار شد.

بهاره صفوي

برچسب‌ها, , , ,

Copyright © 2011-2018 سودوکو All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.5, from BuyNowShop.com.